Statystyki wizyt w witrynie Poezja,Stefania Pruszyńska: 483 704. Szanowni P.T. Czytelnicy, Cenię ten dialog. Zawsze cenny jest dialog z wyjątkowym i wrażliwym odbiorcą. Zapraszam - Stefania Pruszyńska
poniedziałek, 16 października 2017
Rozmowa kontrolowana, Stefania Pruszyńska

Stefania Pruszyńska

Rozmowa kontrolowana

– Przepraszam, pani zna może Lomania Mega? – nagle zapytał mnie, ledwo żywą po kolejnej wielogodzinnej, gorliwej sesji czytelniczej w bibliotece, student historii, także nieco już abstrakcyjnie obecny w rzeczywistości po takiej samej dawce i takiej samej lektury najnowszych opracowań językoznawczych.

– Nawet nie podejrzewam siebie aż o takie koligacje czy znajomości! – odparłam kpiarsko.

Wyraźnie sprowokowany tym tonem mojej riposty student  zaraz dziarsko wystrzelił: – A może zna pani Nia Megaloma?

– Niestety, nie pamiętam, by kiedykolwiek mi się jakikolwiek Ni Megalom przedstawiał –  z wyrzutem lustrowałam twarz i oczy studenta.

– To może chociaż  zna pani Niamega Loma? – męczydusza student brnął  jednak w zaparte.

– A może znam nawet Maniamega Lo!!!? – wykrzyknęłam triumfalnie, wybuchając śmiechem już razem z rozmówcą. 

Wszelkie prawa zastrzeżonepiątek, 15 września 2017
Jesemis, Stefania Pruszyńska

 

Jesemis, Stefania Pruszyńska.

Miniatura oryginału, animowana.

Technika własna. Poznań, wrzesień 2017 r.

Wszelkie prawa zastrzeżoneO szlachetności, Stefania Pruszyńska

Szlachetność jest arcytalentem i arcyumiejętnością 

nieuginania się przed podszeptami zła – Stefania Pruszyńska

Wszelkie prawa zastrzeżoneczwartek, 14 września 2017
Oionium cosmicum, Stefania Pruszyńska

 

Oionium cosmicum II, Stefania Pruszyńska. Miniatura anim.

Technika własna. Jedna z wersji moich prac do książki z moimi bajkami.  

Wszelkie prawa zastrzeżonepiątek, 01 września 2017
A kto to na balu... Stefania Pruszyńska

A kto to na balu poprawia falbanki u spódnicy i kwiatek w butonierce, gdy najważniejsza jest maska! – Stefania Pruszyńska

Wszelkie prawa zastrzeżonewtorek, 15 sierpnia 2017
Bajkolandia morska, Stefania Pruszyńska

Bajkolandia morska, Stefania Pruszyńska

Miniatura oryginału, animowana. Technika własna

Wszelkie prawa zastrzeżoneponiedziałek, 14 sierpnia 2017
O owcy i wilku, Stefania Pruszyńska

 

Stefania Pruszyńska

O owcy i wilku

Niejedna owca w wilczej skórze długich lat dożywa.

Niejeden  wilk  w owczej skórze  długo dogorywa.

Wszelkie prawa zastrzeżone


sobota, 12 sierpnia 2017
Niekiedy milczę, Stefania Pruszyńska

Stefania Pruszyńska

Niekiedy milczę... 

 

Niekiedy milczę. Powód jest niebanalny. I bynajmniej nie zakrawa na krotochwilkę:

Nadal nie wiem, choć wiedzieć  powinnam,  jak być jednocześnie i owcą, i wilkiem.

Wszelkie prawa zastrzeżone 


 

sobota, 05 sierpnia 2017
Odpowiedź w tajemnicy Stworzenia, Stefania Pruszyńska

Bóg podarował ludziom wszystko, co stworzył, aby poznali odpowiedź na wszystko, czego sami nie potrafią podarować ani stworzyć – Stefania Pruszyńska (2017 r.)

Wszelkie prawa zastrzeżone


niedziela, 23 lipca 2017
W zazielni, Stefania Pruszyńska

 

W zazielni, Stefania Pruszyńska

Miniatura animowana oryginału. Technika własna

Wszelkie prawa zastrzeżoneRefleksja o sztuce, Stefania Pruszyńska

 

 

Sztuka nie wyrasta sama z siebie i nie jest w stanie jej tworzyć żadna istota poza człowiekiem. Dlatego też tak często wyrażała i wyraża w wielu swoich dziedzinach i utworach podziw dla Boga jako genialnego Autora największego i najwspanialszego dzieła: wszechświata, Ziemi, natury i człowieka. Twórcę niedoścignionego w tym dziele, jego niezliczonych formach, treściach, fenomenach i tajemnicach.

Dorobek sztuki się umacnia i rozszerza wyjątkowo dynamicznie. Przybywa nie tylko utworów, dzieł, lecz również instalacji czy akcji lub prowokacji artystycznych na żywo, zdających się sygnalizować przekonania ich twórców o wszystkomożności człowieka, samosprawstwie natury, a nawet sztuki. Albo mających demistyfikować takie poglądy.

A że sztuka, szeroko rozumiana,  jest również powoływana przez kolejnych nowych twórców, i nie po to, by dowieść wiary w istnienie Boga czy demonstrować  brak wiary w Jego istnienie  bądź zaprzeczać Jego istnieniu − w  utworach i dziełach, w wielu ich różnorodnych odmianach, daje jednak świadectwo novum w poszukiwaniach treści i form takich, które są zdolne unieść i wyrazić spór między sprzecznościami, wątpliwościami i niewiadomą co do istnienia Boga a wiarą w Boga Artystę wszech czasów. Niektóre z tych poszukiwań napotykają silne reakcje sprzeciwu, gdy są odbierane jako godzące w wartości czy treści religijne i przekonań uświęconych tradycją i konwencją.

Sztuka od  zawsze jest  szczególnym śladem  istnienia człowieka artysty. Bezustannie ewoluuje ku nowemu novum. Jest świadectwem każdego artysty i jego poszukiwań, które podejmuje z poczucia niezaspokojenia woli twórczej już stworzonymi dziełami. Pozostaje trwałym zapisem podejmowanego za każdym razem trudu nieustawania w dążeniu do doskonalenia form i treści i tworzenia tego, czego jeszcze nie było.

Nie ma sztuki bez artysty, bez jego wyobraźni, wrażliwości, talentu, umiejętności i emocji. Bez ustawicznej jego pracy nad sobą, nad samodoskonaleniem, nad pogłębieniem świadomości.

Artysta tworzy dzieło, lecz i dzieło tworzy artystę.

Mowę pokory sztuka objawia, gdy pozostaje wierna zastanemu, klasycznemu wzorowi form lub stanowi zwierciadło dojrzanego obiektu i jego stanu. W krzyku jednak i buncie wobec kanonów i sztywności myślowej jest wymowna i objawia moc, która może dokonywać przebudowy myślenia u wielu. Odsłania się po tajemnym wysiłku przenikania wielu tajemnic i nasączaniu form ich treściami.  Raz buduje twierdze, a raz je burzy. Scala i rozbija. Zbliża i oddala.

W odbiorze zastanawia, zachwyca, cieszy lub budzi obiekcje. Nic też w tym dziwnego, że tak często magnetyzuje, inspiruje czy rozbudza wyobraźnię i wznieca wiele emocji, w tym niekiedy gwałtownych − wszak mówi z głębi ducha twórców do głębi ducha tych, którzy nad nią z uwagą przystają i nie poprzestają na li tylko powierzchownym jej oglądzie.

Stefania Pruszyńska 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9