Szanowni, Drodzy P.T. Czytelnicy, Podsumowuję tutaj liczbę wizyt w mojej witrynie POEZJA, Stefania Pruszyńska (według danych o czytelnictwie witryny, podawanych przez Blox). Aktualna liczba wizyt: 593 714. Zapraszam Państwa do kolejnych odwiedzin, lektury - Stefania Pruszyńska
Blog > Komentarze do wpisu
Ekopodróż w przeszłość z Raportem poetyckim z Doliny Rospudy, Stefania Pruszyńska

 

 

 Stefania Pruszyńska

Raport poetycki  z Doliny Rospudy (luty 2007 r)

 

Jeszcze nie pora  tego milczenia

które się zawsze czai i skarży

w  każdym drzewie rozdartym

piorunem, powalonym wichurą

i zaznającym zdrady, bólu

od człowieka i ostrza siekiery.

 

Tu nad Rospudą nadal trwa

łagodna cisza  każdego świtu 

i  szept tajemnic nocami.

 

Liczni, ukryci teraz, dziedzice

prastarej kolebki natury

doznają snu, światła i wody

w dostatku – według miar.

 

Wiosna rychła wskrzesi

ich odwieczne  symfonie.

Rozchyli bujnie do słońca

łąki i  wzniesie nową zieleń.

 

Tu nad Rospudą nadal trwa

łagodna cisza  każdego świtu 

i  szept tajemnic nocami

Wiersz ten napisałam i opublikowałam 24 lutego 2007 r. w Gazecie Autorskiej „IMPRESJee” (Raport  poetycki z Doliny Rospudy http://impresjeee.blox.pl/2007/02/Tak-mialaby-wygladac-Dolina-Rospudy.html), aby  się  wpisać  moją myślą poetycką w akcję o ocalenie Doliny Rospudy, w którą piórem angażowałam się przede wszystkim dziennikarsko i redaktorsko. 


Podróż w przeszłość do roku 2007. Zapraszam do wehikułu przenoszącego w tamten czas. Wielu z nas angażowało się wtedy i w różny sposób w ocalenie Doliny Rospudy. Wspominam z poczuciem satysfakcji tę drogę do zwycięstwa nad bezdusznością planistów, gotowych buldożerami zniszczyć ten prastary zakątek natury – jedyny taki w Polsce.

Wówczas, w 2007 roku, ochrona przyrody w Polsce w sytuacjach wielkich inwestycji, podejmowanych przede wszystkim w oparciu o kryteria ekonomiczne, była jeszcze w powijakach. Ciekawe, że ludzie kultury od razu silnie drgnęli, gdy Adam Wajrak i „Gazeta Wyborcza”, Greenpeace Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i wiele innych organizacji czy indywidualnych sprzymierzeńców – podjęli pionierską wojnę protestami i biciem na alarm. W nadziei, że zmobilizuje to ówczesnych polskich polityków  i unijne gremia do wpływu na zmiany planów z rujnujących na osłaniające Dolinę Rospudy.

Dla zobrazowania klimatu wokół Doliny Rospudy zamieszczam linki do kilku z ponad 30 artykułów mojego autorstwa czy innych materiałów opublikowanych i skomentowanych przeze mnie w ramach akcji informacyjnej, wspierającej, prowadzonej na łamach Gazety Autorskiej „IMPRESJee” (niektóre z nich są dostępne jako publikacje archiwalne w Portalu Autorskim IMPRESJee.pl).

Przykłady zaangażowania wielu w walkę o dobro, którym w szczególności jest natura (narażona zwłaszcza w obecnej dobie na wiele zagrożeń), wiele znaczą dla ochrony  tego daru w szacunku i poczuciu odpowiedzialności za przyszłość życia na Ziemi.  Inspirują, umacniają wiarę w sens tej walki  i możliwe zwycięstwo. 

Zapraszam do lektury  publikacji o tych  wydarzeniach, które poprowadziły do oczekiwanego dobrego,  chociaż kompromisowego finału.  Obwodnicę Augustowa zbudowano, jak  postulował protestacyjny ruch obywatelski, w miejscu proponowanym przez ekologów – w miejscowości Raczki.  Dolina będąca siedliskiem rzadkich okazów flory i fauny została uratowana! A mieszkańcy Augustowa doznali ulgi, nie nękani już uciążliwym ruchem tirów i samochodów. 

Stefania Pruszyńska

Autoportret: Stefania Pruszyńska 


„Najłatwiej niszczyć. Trudno zachowywać to, co warte zachowania” – Wisława Szymborska. 

 W Poznaniu manifestowali w obronie Doliny Rospudy liczni (reportaż). Myśl Wisławy Szymborskiej zaangażowano w spektakularny sposób. I nie tylko w Poznaniu, lecz  także w Warszawie – np. na plakacie zawieszonym naprzeciwko okna gabinetu ministra środowiska Jana Szyszki http://impresjee.pl/lepszy-swiat-salamandra-studenci-wolontariusze-i-mieszkancy-poznania-manifestowali-w-obronie-doliny-rospudy/Fot. z manifestacji w Poznaniu: Tomasz Kalinowski

Na fot. 1, 2 i 3 – uczestnicy marszu w  obronie Doliny Rospudy

Na fot. środkowej, na pierwszym planie – rzeźba Starego Marycha na ul. Półwiejskiej w Poznaniu (postać na rowerze, mogąca symbolizować jego ekologiczne nastawienia)

 Rozmawiałam z Radosławem Ślusarczykiem, wówczas będącym mieszkańcem obozu, zorganizowanego tam, w Dolinie Rospudy http://impresjee.pl/o-akcji-w-dolinie-rospudy-z-radoslawem-slusarczykiem-z-pracowni-na-rzecz-wszystkich-istot/

• Kto w obronie Doliny Rospudy. Ludzie kultury apelują 

http://impresjeee.blox.pl/2007/02/Kto-w-obronie-Doliny-Rospudy.html

(Podpisałam także mający  ogromne poparcie – ogólnopolski protest w obronie Doliny Rospudy, adresowany do prezydenta Lecha Kaczyńskiego)

 Pozdrowienia z Doliny Rospudy od Macieja Muskata z Greenpeace Polska

http://impresjeee.blox.pl/2007/02/Pozdrowienia-znad-Rospudy.html

• W obronie Doliny Rospudy – cytaty z wypowiedzi Jana Pawła II o koniecznej ochronie środowiska naturalnego.  Podjęłam wówczas własną akcję w ramach redagowanej przeze mnie Gazety Autorskiej „IMPRESJee”

http://impresjeee.blox.pl/2007/03/Akcja-IMPRESJee-Gazety-Autorskiej-w-obronie.html

• Napisałam do obrońców Doliny Rospudy, współsprzymierzeńców,  kilka ciepłych słów

http://impresjeee.blox.pl/2007/02/List-do-obroncow-Doliny-Rospudy.htmlsobota, 22 września 2018, impresje

Polecane wpisy